V brezplačni ambulanti vedno več podjetnikov

Zdravstvena ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja na Strossmayerjevi ulici v Mariboru, skupaj s posvetovalnico, šteje 15 let delovanja. Deluje pod okriljem Nadškofijske Karitas Maribor. Najprej je bila mišljena le kot kratkotrajen projekt, a se je zaradi velikega povpraševanja ohrnaila vse do danes.
Po nastanku je šesta tovrstna v Evropi in je primer dobre prakse, še prav posebej zaradi lastnega laboratorija ter tega ker je prva z zobozdravstveno ordinacijo.
Ambulanta pokriva vso severovzhodno Slovenijo in je dodobra znana v širšem geografskem in družbenem okolju. Pomagajo predvsem brezdomcem, osebam brez državljanstva, izbrisanim, Romom, osebam brez stalnega prebivališča, pa tudi prezadolženim in obubožanim podjetnikom.
Ambulanta obratuje vsak delovni dan s prisotnostjo diplomirane medicinske sestre, zdravniki – splošne medicine in specialisti – prihajajo po razporedu, enkrat tedensko tudi zobozdravnik. V lanskem letu je v programu sodelovalo 43 zdravnikov in 4 zobozdravniki.
V letu 2019 so zabeležili 221 obravnav, 1.175 telefonskih informacijsko svetovalnih pogovorov ali pogovorov v sklopu iskanja rešitev za uporabnika (predvsem z ustanovami), ter 588 komunikacij preko e-pošte. Ambulanto je obiskalo 63 unikatnih uporabnikov. Darovalci so podarili 11.310 kg zdravil, ki so bila ustrezno vodena.
Stroški ambulante letno znašajo okoli 30.000 evrov. Pri zagotavljanju sredstev jim pomagajo Ministrstvo za zdravje, Mestna občina Maribor, Zavod republike Slovenije za zaposlovanje in Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v republiki Sloveniji ter dobri ljudje.

DELITE