Številna odpuščanja v turizmu

Minsiter za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj je danes v državnem zboru poudaril, da bo vlada o podaljšanju veljavnosti turističnih bonov odločala decembra. Če se bo za to odločila, bo bone mogoče pri ponudnikih turističnih storitev v Sloveniji unovčiti do konca leta 2021. A kljub vavčarjem je turistična industrija zaradi pandemije utrpela nepopravljivo škodo.
Lani je še turistična panoga v Sloveniji predstavljala 9,9 odstotka celotnega BDP in 10,3 odstotka vseh zaposlitev so predstavljali turistični delavci, kar je znašalo 92.500 delovnih mest. Pandemija koronavirusne bolezni pa je letos prizadejala veliko in pustila nepopravljive posledice.
V osmih mesecih letos je bilo v Sloveniji potrjenih nekaj manj kot 2,4 milijona prihodov turistov oz. 47 odstotkov manj kot v istem obdobju lani. Nočitev je bilo za skoraj 7,1 milijona ali 40 odstotkov manj. Po spomladanskem popolnem izpadu je bil v poletni sezoni, predvsem zahvaljujoč domačim turistom, medletni padec nočitev 16-odstoten.
Vlada je turistične bone junija razdelila vsem prebivalcem Slovenije v želji pomagati turistični panogi, ki so jo omejitveni ukrepi zaradi covida-19 močno prizadeli. Doslej je bilo unovčenih šele manj kot polovica bonov in predsednik vlade Janez Janša je v sredo sredo zvečer ob napovedi zaostrovanja ukrepov in omejitvah prehajanja med problematičnimi regijami povedal, da bodo v peti protikoronski zakon, ki ga danes obravnava DZ, zapisali tudi podaljšanje veljavnosti turističnih bonov.
Po ocenah TGZS bo letošnji izpad celotnega turizma v Sloveniji znašal med 50 in 70 odstotkov v primerjavi z lanskim letom. Poleti so izračunali, da bo mednarodni turizem v letu 2020 beležil 60-odstotni upad, če pa se bo kriza zavlekla do decembra, na kar trenutno kažejo vse številke v svetu, bi se ta odstotek lahko povečal na 80. Strokovnjaki opozarjajo tudi na nekajletno okrevanje gospodarstva zaradi krize, ki jo je prizade novi koronavirus.

DELITE