Smo se naučili solidarnosti?

Ugotovitev, da obstaja veliko posameznikov in skupin, ki jim za sočloveka ni vseeno nas lahko opogumlja. A humanitarni delavci opozarjajo, da se socialne stiske z epidemijo še niso končale in da je do solidarne in pravične družbe še precej dolga pot.

S koncem epidemije se je med ljudmi in v gospodarstvu povečal optimizem. A to nikakor ne sme zamegliti pogleda do te mere, da bi spregledali socialne stiske ki so nastale tekom epidemije in z njenim preklicem niso čudežno izginile. Covid namreč ni poglobil samo obstoječih stisk, pač pa proti socialnemu dnu pritisnil povsem novo kategorijo ljudi.

S tem, ko je epidemija formalno preklicana, se počasi izteka tudi vse več ukrepov za blaženje posledic epidemije.
Eden od ukrepov za blaženje posledic epidemije je bil moratorij na plačilo kreditov, začasno so bili ustavljeni procesi izvršb. A oddih od primeža dolgov in groženj izvršiteljev je bil kratek.

Skoz težavno obdobje so šle tudi številne družine. Te so se začele ukvarjati z resnimi eksistencionalnimi grožnjami. Prihodnost je negotova, so prepričani humanitarni delavci. Kriza bo trajala še kar nekaj časa, njeno reševanje pa bo moralo potekati v luči sodelovanja in solidarnosti.

DELITE