Razkuževanje večstanovanjskih stavb

Včeraj je v veljavo stopil še eden izmed ukrepov za zajezitev in obvladovanje epidemije novega koronavirusa, in sicer Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb. Upravniki več stanovanjskih stavb morajo poskrbeti, da se najmanj dvakrat dnevno organizira razkuževanje opreme. Razkuževanje izvede upravnik ali tretja oseba po izboru upravnika ali etažni lastniki, če upravnik nima dovolj zaposlenih, ali lastniki v večstanovanjski stavbi, v kateri nimajo upravnika.
Razkuževanje še zlasti velja za kljuke na vhodu v večstanovanjsko stavbo, ograje v večstanovanjski stavbi, stikala za upravljanje in kabine dvigala, stikala v skupnih prostorih večstanovanjske stavbe, oprijemala in druga oprema, kjer je mogoče ob redni uporabi pričakovati več stikov rok s površinami.

Pri enem izmed upraviteljev so pripravili tudi grobo oceno stroškov. En obisk stavbe z 20 do 30 enotami bi znašal pribl. 20 eur, glede na to, da je razkuževanje potrebno izvajati 2x na dan in ima mesec 30 dni, je strošek ocenjen na 1200 eur, torej pribl. 40 eur na stanovanje. Urad za kemikalije glede razkuževanja svetuje, da površine očistite z navadnim detergentom in jih razkužite s proizvodi za dezinfekcijo, ki imajo navedeno protivirusno delovanje. Pri njihovi uporabi dosledno upoštevajte navodila za uporabo, saj v nasprotnem primeru dezinfekcija ne bo učinkovita. Kot priročno sredstvo za dezinfekcijo se lahko uporablja tudi 0.05%-0,1% raztopino natrijevega hipoklorita (varekina).

Pri Združenju etažnih lastnikov Slovenije vlado pozivajo, da naj zagotovi strokovno realizacijo obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb. Kot so izpostavili, teh dolžnosti v tako kritični situaciji, kot je epidemija, ne sme prepuščati upravnikom ali etažnim lastnikom.

DELITE