Pri boju s Covidom bo ključen miselni preskok

Uradni podatki o številu okuženih kažejo, da se soočamo z drugim valom epidemije nalezljive bolezni covid-19. Priča smo njenemu hitremu in eksponentnemu širjenju med populacijo, zato je Vlada razglasila epidemijo na celotnem območju Republike Slovenije in sprejela številne ukrepe. A med ljudmi vlada nezadovoljstvo in naveličanost, mnogi pa v ustreznost ukrepov tudi dvomijo.
Pandemija novega koronavirusa, pomeni resno grožnjo človeštvu, opozarja vrh slovenske medicinske stroke. Zakaj? Problema ne predstavljajo le resni zapleti, do katerih lahko pride med prebolevanjem te bolezni, ampak tudi pečat, ki ga to obolenje pusti na organizmu po ozdravitvi in se pokaže z zamikom, pa naj bo to okvara srčne mišice ali pljuč – ali, denimo, nastanek krvnih strdkov. Pri posameznikih, ki so preboleli COVID-19, se, denimo, pojavnost možganske kapi, nastale zaradi strdkov, poveča kar za trikrat.
Da bi preprečili obolenje je nujno spoštovati preventivne ukrepe. Po vzoru Kitajske je z upoštevanje strogih ukrepov, epidemijo možno zajeziti.
Pomembno je, da se zaradi prisotnosti novega koronavirusa prilagodimo pri opravljanju vsakodnevnih opravil in izvajamo aktivnosti ter še posebej pazimo, da se ne okužimo ali nevede prenesemo okužbo na ljudi okrog sebe.
Izkušnje iz prvega, spomladanskega vala koronavirusa so pokazale, da izredne razmere vzbujajo občutke strahu, panike in zaskrbljenosti med ljudmi. Strogi ukrepi, ki so sicer nujni za omejevanje širjenja virusa, pa nam za nekaj časa omejijo medsebojne stike, ki so ključni za spopadanje s stresom. In če je v prvem valu večina ukrepe upoštevala, so se v drugem valu pojavili številni dvomljivci, v Mariboru in kranju so organizirali celo protest zoper ukrepe. A dosledno izvajanje ukrepov je za zajezotev epidemije ključnega pomena.
Pomembno je tudi, da pozabimo teorije zarote oziroma se z njimi ukvarjamo, ko bo huda zdravstvena stiska mimo, saj kot zagotvaljajo strokovnjaki virus lahko premagamo samo skupaj.

DELITE