Novi pozivi k cepljenju

Zaradi vse hitrejšega širjenja različice delta v Evropi in pri nas so se včeraj na Brdu pri Kranju srečali predstavniki lokalnih skupnosti in vlada. Minister za zdravje Janez Poklukar je ob predstavitvi aktualnih podatkov, spodbudil vse prisotne županje in župane, da prebivalce svojih lokalnih okoljih z organizacijo in osebnim vzorom pritegnejo k cepljenju.

Opozoril je, da je reprodukcijski faktor v Sloveniji zaradi eksponentnega širjenja delte spet višji od 1 in da lahko četrti val preprečimo, če se cepimo sedaj, ko je čas in se tudi zaradi dopustov manj družimo v zaprtih prostorih. Na primeru Velike Britanije so ocenili, da je Edina zadostna zaščita precepljenost populacije.

Trenutno smo v Sloveniji z obema odmerkoma 34% precepljeni. Najslabšo precepljenost beležimo v Podravju, kjer je z enim odmerkom cepljenih nekaj več kot 117.000 posameznikov, kar je 32 odstotni delež, z obema odmerkoma pa 103.500 ljudi oziroma 32 odstotkov. Ključno je, da se občine bolje organizirajo.

Tudi direktor NIJZ Milan Krek je poudaril, da podatki jasno kažejo, da gremo v nov val in dodal, da bo vsaka smrt, ki jo bomo morda zabeležili v jeseni, povsem nepotrebna.
Vodja strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje infektologinja Mateja Logar je županom predstavila trenutno situacijo v bolnišnicah, kjer so predvsem ljudje, ki bi že lahko bili cepljeni, a se kljub dostopnosti za to niso odločili.

Težava ni samo obolelost, je nadaljevala, ampak tudi dolgotrajne posledice, ki se pokažejo pri eni petini prebolevnikov. Strokovnjaki so namreč ugotovili , da so se dolgoročni nevrološki simptomi pojavljali tudi pri bolnikih z manj hudim potekom bolezni.

DELITE