Najprej se odpirajo šole za otroke s posebnimi potrebami

Ustavno sodišče je vladi pred dnevi naložilo, naj najpozneje 4. januarja omogoči začetek izvajanja programov za otroke s posebnimi potrebami. Taka odločitev je bila po besedah ministrice za izobraževanje Simone Kustec pričakovana, zato so že določili, da se bodo 4. januarja testirali vsi zapolseni v zavodih, dan kasneje pa bi se v zavode vrnili tudi otroci s posebnimi potrebami.
V šole se bodo po načrtu vlade najprej vrnili učenci in gojenci zavodov za otroke s posebnimi potrebami. Testiranje zaposlenih v teh zavodih na koronavirus bo 4. januarja, dan pozneje se bo začel pouk, je dejala ministrica Simona Kustec. Ob tem čakajo tovrstne zavode številni izzivi.
Testiranja bodo po njenih navedbah izvedli s pomočjo mobilnih ekip, ki jih pripravi ministrstvo za zdravje, in sicer v šolah, tako da zaposlenim ne bo treba nikamor hoditi na testiranje. Če bodo interes za testiranje izrazili starši otrok, bodo to po ministričinih napovedih tudi omogočili, ne bo pa testiranje obvezno.
Center za sluh in govor za svoje otroke predstavlja veliko več kot let izobraževalno ustanovo, saj v njej potekajo med drugim tudi zdravstvene terapije, z določenimi posamezniki se dela individualno. Ker pa so za to bili v letu 2020 prikrajšani večino časa, čaka zaposlene v zavodu ogromno truda ter časa, da bi njihovo vedenjsko, zdravstveno in inteligenčno stanje spravili na vsaj zadovoljivo raven.
Večjih težav do sedaj pri zagotavljanju varnosti pred okužbami s koronavirusom v centru niso imeli, a vseeno vračanje otrok s posebnimi potrebami izredno oteženo v organizacijskem smislu, saj jih večina prihaja iz okoliških krajev in jih zaradi takšnih ali drugačnih motenj v center vsakodnevno vozijo starši, dodaten problem pa se pojavi pri tistih, ki te možnosti nimajo.

DELITE