Milijoni za oskrbo starejših
Da imamo v Sloveniji velike težave pri sistemski ureditvi oskrbe starostnikov je znano že nekaj časa. Za kako globoke težave gre je razgalila tudi epidemija koronavirusa, brez katere pa bi težave najbrž še naprej pometali pod preprogo. Država sedaj napoveduje, da se za pri oskrbi starejših končno obetajo lepši časi.
Slovenska družba se stara. Projekcije kažejo, da naj bi bilo do leta 2030 več kot 30 odstotkov prebivalcev starejših od 65 let, že danes pa je v institucionalnih namestitvah več kot 70 odstotkov stanovalcev starejših od 80 let. Ti trendi so znani že dolgo, a se doslej temu ni namenjalo veliko pozornosti.
Še najhuje je bilo leta 2017, ko v državnem proračunu za infrastrukturna vlaganja v domove za starejše ni bilo na voljo niti evra. Posledica so prostorska stiska, dotrajanost in neprimernost prostorov. Z novimi vlaganji želi vlada nagovoriti prav te težave.
V prihodnjih dveh letih je v proračunu za gradnjo in vlaganja v javno mrežo domov za starejše rezerviranih 30 milijonov evrov, kar je več kot v preteklih dvanajstih letih skupaj. Načrtuje se tudi obnova in prilagoditev prostorov v že obstoječih domovih.
V pripravi so tudi novi standardi in normativi za zaposlene v dolgotrajni oskrbi. Končno naj bi dobili tudi dolgo pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi ljudem omogočil, da čim dlje ostanejo v domačem okolju.