Lažje branje dveh zakonov

S ciljem zmanjševanja diskriminacije ranljivih skupin so partnerji projekta ZaVse/4ALL – družba brez diskriminacije pripravili v lahkem branju dva slovenska zakona. Gre za zakon o socialnem vključevanju invalidov in zakon o osebni asistenci, katerih vsebina je v novi obliki lažje razumljiva in tako dostopnejša ciljnim skupinam.
Knjižici so pripravili v okviru projekta ZaVse/4ALL – družba brez diskriminacije, ki ga vodi Združenje izvajalcev zaposlitvene rehabilitacije v sodelovanju s Slovensko filantropijo in Zavodom Vozim. Po besedah Karla Destovnika iz omenjenega združenja gre za zelo pomembno zakonodajo za vključevanje ranljivih skupin v družbo, zato je nujno, da je dostopna vsem, ki jim je namenjena.
Tatjana Knapp iz zavoda Risa je pojasnila, da je bilo poenostavljanje tako zahtevnega besedila izjemno zahtevno delo, v katerega so vključili tako strokovnjake kot bodoče uporabnike. Končna oblika je tako že preizkušena v praksi, zato verjamejo, da bo koristna širokemu krogu ljudi.
Ključni cilj omenjenega projekta, ki se sofinancira iz Evropskega socialnega sklada, je namreč ozaveščanje javnosti o različnih oblikah diskriminacije in možnostih za njihovo odpravljanje.
Miha Kosi iz društva študentov invalidov pozdravlja lažje branje zakonov, saj gre za zahtevna besedila, ki so številnim osebam nedostopna. V tej novi obliki pa se bodo ljudje po njegovem mnenju lažje seznanili s tem, kakšne so njihove pravice in kako do njih priti.
Od februarja lani do februarja letos so v različnih krajih v Sloveniji izvajali javne dogodke, delavnice in izobraževanja, med drugim o pomembnosti upoštevanja različnih standardov pri načrtovanju objektov ter o doživljanju sveta različnih skupin invalidov.

DELITE