Kljub epidemiji, manj stečajev

Podatki Agencije Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve kažejo, da se je v času epidemije covida-19 število stečajev podjetij v Sloveniji zmanjšalo. V prvih treh četrtletjih je šlo v stečaj 845 podjetij, kar je v primerjavi z enakim obdobjem lani 16 odstotkov manj.
V Sloveniji se podobno kot v območju evra gospodarski obeti v zadnjih tednih naglo slabšajo. Najbolj ranljive so storitve, razmere na trgu dela so medtem zaradi ukrepov države za zdaj še ugodne. V Banki Slovenije ugotavljajo, da bi bila kriza v območju evra še bistveno globlja brez hitrega in obsežnega odziva ekonomskih politik.
Vlada je podjetjem, ki so se zaradi epidemije znašal v finančnih težavah, ponudila različne oblike pomoči, med drugim odlog odplačevanja posojil ter subvencioniranje čakanja na delo in subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Večina ukrepov še velja, a denarja ni na pretek.
Zakon je tudi določil, da poslovodstvo ni zavezano vložiti predloga za začetek prisilne poravnave ali stečaja, če je insolventnost družbe nastala kot posledica razglasitve epidemije covida-19. Tako je bilo posledično manj stečajev. V prvem četrtletju letos je šlo v stečaj 344 podjetij, kar je nekaj več kot med januarjem in marcem lani. Vendar je bilo nato v drugem četrtletju število stečajev za 29 odstotkov nižje kot pred letom dni, v tretjem pa za 22 odstotkov. Med aprilom in junijem letos je šlo v stečaj 222 podjetij, v obdobju od julija do septembra jih je sledilo 279.
Ob izrazitih ukrepih ekonomskih politik so bili odzivi gospodarskih subjektov na letošnjo korona krizo do jeseni drugačni kot med prejšnjo finančno krizo, saj se gospodinjstva niso dolgoročneje odrekla nakupom trajnih proizvodov, podjetja pa so okrepila zaloge.

DELITE