Kakšen bo energetsko podnebni koncept?

Svetniki Mestne občine Maribor so na včerajšnji redni seji kljub nekaterim pomislekom v prvem branju podprli osnutek energetsko podnebnega koncepta Občine Maribor. Ta je osnova za dolgoročno načrtovanje razvoja občine na energetskem in z energijo povezanim okoljskih razvojem. Z omenjenim konceptom tako predstavlja temelj za ustrezno okoljsko, energetsko in podnebno politiko mesta.

Dolgoročno načrtovanje energetskega razvoja občine je ključni element gospodarskega razvoja občine in osnova za znižanje energijske odvisnosti ter vplivov na okolje in podnebje. Zahteva celovit pristop, ki usklajeno obravnava in povezuje področja energetike, prostorskega načrtovanja, varstva okolja in gospodarskega razvoja pri čemer pozornost namenja tudi blaženju in prilagajanju na podnebne spremembe, katerih pomemben vzrok je raba energije.

Cilj lokalnega energetsko podnebnega koncepta je analiza energetskega stanja v Mestni občini Maribor ter načrtovanje primernih ukrepov s katerimi je mogoče uresničiti lokalni skupnosti prilagojene rešitve za učinkovite, gospodarne in okolju ter podnebju prijazne energetske storitve v stanovanjih, podjetjih in javnih ustanovah.

Skladno z Uredbo o upravljanju energetske unije in podnebnih ukrepov so države članice, tudi Slovenija, pripravile nacionalne energetske in podnebne načrte. Slovenija je tega sprejela februarja 2020 in predstavlja enega od pomembnejših korakov Slovenije k podnebni nevtralnosti do leta 2050.
V okviru tega dokumenta so v agenciji posebno pozornost namenili tudi oceni energetskega stanja stavb v Mestni občini Maribor.

Dolgoročni energetski cilji Mestne občine Maribor naj bi bili v skladu z omenjenim dokumentov do leta 2050 zmanjšati emisije CO2 za 80 do 90 odstotkov, zmanjšati rabo končne energije za najmanj 30 odstotkov in doseči najmanj 70 odstotni delež obnovljivih virov energije.

DELITE