Gostinci ostali brez ustreznega kadra

Največji poraženci koronakrize so prav gotovo gostinski in turistični sektor. Že pred epidemijo so imeli težave s pridobivanjem usposobljenega kadra, sedaj pa se soočajo z novimi težavami. Potem ko so se omejitve sprostile in so lahko svoje gostinske in turistične obrate vnovič odprli so se bili primorani soočiti s še večjim pomanjkanjem kadra, saj so se nekdanji gostinski in turistični delavci v času koronakrize prekvalificirali v druge branže.

Številni gostinci so zaradi sprejetih ukrepov zaprli svoja vrata ali pa dejavnost omejili. Tako so številne zaposlene odpustili ali pa jih poslali na čakanje na delo doma.

Ker pa so stroški večinoma ostali so si bili primorani poiskati nove, v času korone, bolj varne zaposlitve.

Na Štajerski gospodarski zbornici poudarjajo, da je manko kadra tudi v drugih panogah, ki so bile v času koronakrize dlje časa zaprte oziroma omejen z dejavnostjo.

Leta 2018 je v gostinstvu delalo 40.569 oseb, kar je bilo največ do takrat. Tudi v začetku 2020 je bilo zaposlenih veliko ljudi, vse do epidemije. Marca in aprila 2020 se je iz te dejavnosti na zavod za zaposlovanje prijavilo 4.015 brezposelnih, kar je skoraj 460 odstotkov več kot leta 2019 v tem času. In mnogi med njimi se v sektor ne bodo več vrnili, zato so se na zavodu za zaposlovanje odločili izobraziti dodaten kader.

Medtem ko na mariborskem zavodu za zaposlovanje načrtujejo izvedbo tečajev za usposabljanje potrebnega kadra, pa se v Štajerski gospodarski zbornici nadejajo strateških rešitev na nivoju države.

DELITE