Četrtina delovno aktivnih na čakanju

Po zadnjih podatkih Statističnega urada Republike Slovenije, ki so na voljo za maj 2020, je bilo v državi 883.933 delovno aktivnih prebivalcev, kar je 0,2 % manj kot aprila letos. Med njimi je bilo kar 195.651 zaposlenih na čakanju, kar je več kot 22 odstotkov delovno aktivnih prebivalcev.
Spomnimo, da se je marca, ob objavi epidemije, stanje na področju zaposlovanja precej poslabšalo, saj je moralo veliko podjetij prenehati delati. Najhuje je bilo aprila, saj so zabeležili 2252 novo prijavljenih brezposelnih, potem se je situacija iz meseca v mesec umirjala.
Tudi na ravni države se rast brezposlenih umirja. Skupno število novih brezposelnih se je maja na mesečni ravni skoraj prepolovilo, krepilo pa se je tudi povpraševanje delodajalcev.
Kljub bolj pozitivnemu trendu pa so k boljšim številkam veliko pripomogli tudi protikoronski ukrepi, in sicer interventni ukrep delnega povračila nadomestila plače za čakanje na delo doma.
Največ zaposlenih je na čakanju v Ljubljani, in sicer kar 68.077 oseb, v Kranju 22.411 in v Celju 19.591. Sledi Maribor, Nova Gorica, Novo mesto, Koper in Velenje. Na devetem mestu je Ptuj, kjer je na čakanju več kot sedem tisoč oseb. Koliko med njimi bo po koncu interventnih ukrpeov pristalo na zavodu za zaposlovanje je po besedah Memona preuranjeno trditi, relane številke bodo znane šele jeseni.
Trenutnim razmeram, ki so povezane z epidemijo, prilagajajo tudi programe aktivne politike zaposlovanja, ki bodo zagotovo v pomoč brezposelnim osebam in delodajalcem v času ponovnega zagona gospodarstva. Prepričani so, da so z ukrepi, ki so jih pripravili, pomembno prispevali k omejevanju škodljivih posledic epidemije covida-19 na trgu dela, zajezili obseg priliva v brezposelnost in delavcem zagotovili ustrezno raven socialne varnosti.

DELITE